Der kan være mange forskellige årsager til at vælge at gå på Esrum Kost- og friskole. Vi vil rigtigt gerne give dig en god skolegang, hvor du bliver budt på spændende undervisning, fede oplevelser og mulighed for nye venner.
Vi synes derfor at det er vigtigt, at du har gjort op med dig selv, at du gerne vil være en del af fællesskabet på skolen, og at du vil gøre dit bedste for at deltage i undervisningen. Du skal vide, at det også kræver din indsats at få en afgangseksamen, og et godt ophold på kostafdelingen.
Du kender sikkert sætningen ”Frihed under ansvar”. Den bruger vi også her på Esrum. Den betyder, at vi selvfølgelig gerne vil have, at du følger de regler, vi har på Esrum, og de aftaler, vi laver med dig. Det betyder også, at du selv har stor indflydelse på graden af frihed (lige som hvis du boede hjemme). Alt det taler vi mere om, når du flytter ind, og vi hjælper dig selvfølgelig med at finde dig til rette med de – få men vigtige – regler, vi har her på stedet.
Derfor, og for at sikre at alle trives og har det godt, har vi nogle forventninger til dig.
- Du skal have lyst til at modtage undervisning – også til at lave lektier
- Du skal være aktivt deltagende og engageret i undervisning, skoleliv og fællesskab
- Du skal have lyst til et åbent og ærligt fællesskab med andre elever og voksne
- Du skal respektere skolens grundlæggende værdier
- Du skal udvise respekt for andre, både elever og lærere
- Du skal være undervisningsparat, dvs. møde veludhvilet, velforberedt
- Du skal passer på bygninger, inventar, computere og bøger
- Du skal overholde kostafdelingens husorden, hvis du bor på kostafdelingen
- Du skal overholde skolens regelsæt ift rygning, mobiltelefoner m.fl.
- Du skal være parat til at hjælpe med praktiske gøremål på skolen, fx rydde op i klasseværelserne, bære ud af bordet og hjælpe med opvasken efter frokost.
- Du skal være parat til at indgå i et forpligtende fællesskab, hvor vi hjælper hinanden og behandler hinanden ordentligt.
Nu spørger du måske, hvad der sker, hvis du ikke overholder reglerne. Det korte svar er, at det afhænger af situationen og eleven. Det vigtige er, at vi altid taler med dig om situationen, fordi vi rigtigt gerne vil have, at du forstår, hvorfor vi reagerer, og du lærer noget af forløbet. En af de gamle elever har sagt det sådan her: “Der er nogle regler og der bliver stillet nogle krav, men de er ikke urimelige!”.
Du kan være sikker på, at vores interesse er den samme som din, nemlig at din tid på Esrum Kost- og Friskole bliver både god, sjov og fuld af læring.